bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Blogger mı WordPress mi?

İnternet hayatına atılıp para kazanmak isteyen insanların yolu hemen hemen blog yazarlığında kesişir.Kendi kendine “herkes yazıyor bende bir blog açar kendi yazılarımı yayınlarım” der.İyi güzel blog yazarlığına karar verdik.Şimdi sıra geldi kullanacağımız sistemi seçmeye.Karşımıza bir çok seçenekten en çok kullanılanları geliyor.Blogger ve WordPress
Öncelikle Blogger’dan bahsedelim.Blogger Google’nin sunduğu ücretsiz blog hizmetidir.Alan adınızı domain.blogspot.com şeklinde veriyor.Kolaylık açısından blogger tercih edebilirsiniz.5 Dakika gibi kısa bir sürede blogunuzu kurup yüzlerce ücretsiz temadan birini seçebilir ve bloglamaya başlayabilirsiniz.Ancak gelişmişlik düzeyi bakımından blogger pek tavsiye edilmez.Hani akıllara şöyle bir düşünce gelebilir.Blogger Google’nin servisi böylece arama motorlarında daha üst sıralara çıkabiliriz diyebilirler.Ancak bu düşünce ne kadar doğru ne kadar yanlış tam bilinmez.Eğer blogunuzun her şeyi hazır olsun sadece yazılarımı yayınlayayım,yüksek hitler istemiyorum diyorsanız blogger en uygun seçenek sizler için.

Şimdi wordpress sistemine baktığımızda karşımıza harikülade seolu bir sistem geliyor.Tabi bloggerdaki gibi her şey hazır değil wordpress sisteminde.Bizim becerilerimize kalan noktalarda var.Tema açısından bir sıkıntı çekilmez çünkü wordpress için yapılmış bir çok tema karşımıza rastlamakta.Birde wordpress ile kurulan bir site blogger ile kurulan bir siteye nazaran daha çabuk index almaktadır.Tabi bunu araştırmalarıma göre söylüyorum.Ha şimdi diceksiniz ki 2 site açalım biri blogger biri wordpress hangisi önce googlede index alırsa onu kullanalım.Aslında bu yanlış çünkü özgün yazınız var ise blogger daha çok index alabilir wordpress’den.Hiç belli olmaz o nokta tamamen size kalmış.
Yani uzun süreli bir site kurmayı planlıyorsunuz wordpress sisteminden şaşmayın derim.Umarım aklınızdaki soruların giderilmesinde yardımcı olmuşumdur…

 • emre

  blogger kullanmadım ama wp kullandım

 • caner

  wordpress kullanmadım açıkçası ancak bence blogger her zaman ön plana çıkmıştır hem domain kurulumunun rahat olmasından hemde arkasında google gibi bir arama motoru olmasından. google her zaman blogger kullanıcılarına öncelik tanıyor. Blogger wordpressten kullanım açısından daha kolay eğer bir blog açmak istiyorsanız ben blogger’ı tavsiye ederim, zaten wordpress gibi bir alan oluşturacağınıza daha iyi olan gerçek alan adları oluşturun.

 • gürkan

  blogger ve wordpress i karşılaştıranın aklı yok demektir. wordpress kullanamayan insan blogger ı över tabi gayet normal :)wordpress i adam gibi öğrenen insan aç kalmaz. hiç bi iş ilanında blogger kullanmasını bilen birisi arandığını görmedim 🙂 ama wordpress bilen eleman arayan çok var.

 • Furkan Akman

  Bence Her Zaman WordPress Daha İyidir , Ama Kullanmasını Bilene.