bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

HTML5 Ana Yapısı

HTML5Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ile birlikte yeni yazılım dilleride üretilmekte. HTML5 de yeni dillerden bir tanesi. Eski html sürümlerine göre oldukça kullanışlı olan HTML5 için tek sorun tarayıcıların tamamında tüm özelliklerin desteklenmemesi, umuyoruz ki kısa süre içerisinde bu sorunda ortadan kalkacaktır. HTML5 çıktığında eskiyen bazı etiketlerde çıkartıldı. HTML5 ile tasarım yapmak artık daha zevkli bir hal alacak, önceki sürümlerde olan özelliklerin yanına bir sürü özellik mevcut.

Kaldırılan etiketler: acronym, applet, basefont, big, center, dir, font, frame, frameset, noframes, , strike, tt, u

Önceden site tasarımının ana yapısı genellikle katmanlardan (div) oluşuyordu, artık belli özellikler için yeni etiketler geldi. Bunu aşağıdaki resimden daha iyi anlayabilirsiniz.

HTML5 Ana Yapısı

Ayrıca HTML5 ve CSS3 kullanılarak daha görsel ve performanslı web sitesi yapılabilir. Javascript ile uzun  uzun oluşturulan özellikleri artık çok daha kısa bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ASP'de Yazıyı Sınırlama başlıklı makalemizde ASP, ASP de karakter sınırlama ve ASP de Left hakkında bilgiler verilmektedir.