bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

ASP’de IF – Then – ELSE – END IF

ASP’de de diğer dillerde  olduğu gibi şartlandırma yapabiliriz. Şartlandırmalarımızı if – then – else – end if ile yaparız. If sözlük anlamı olarak eğer, Then sonra, Else eğer değilse,başka anlamlarına gelir. Bunları(if-then-else-end if) form kontrollerinde, ban kontrollerinde, süre/saat kontrollerinde… kullanabiliriz. Mantığını kuracak olursa eğer gelen değer istediğimiz değere eşitse/büyükse/küçükse bunları yap, eğer değilse şunları yap gibi kullanabiliriz. Örnek olarak 1 sayısı, 2 sayısına eşitse ekrana Eşittir eğer eşit değilse Eşit Değildir yazdıralım.

Sayi1 = “1
Sayi2 = “2
If Sayi1 = Sayi2 Then
Response.Write “Eşittir
Else
Response.Write “Eşit Değildir
End If

Burada 1 ve 2 sayılarını Sayi1 ve Sayi2 olmak üzere iki değişkene bağladık. Burada 1 sayısı 2 sayısına eşit olmadığı için ekrana Eşit Değildir yazdıracaktır.

Bu şart ifadelerini uzatabiliriz, uzatırken Else‘nin sonuna If getiririz(arada boşluk bırakmadan). Eğer arada boşluk bırakırsak o ifade eğer değilseden sonra ayrı bir şart komutu daha açılacaktır. Bu yüzden buna dikkat edilmelidir. Örnek olarak bu sefer yukarıda yaptığımıza ek küçüktür (<) kodu da ekliyelim.

Sayi1 = “1”
Sayi2 = “2”
If Sayi1 = Sayi2 Then
Response.Write “Eşittir
ElseIf Sayi1 < Sayi2 Then
Response.Write “Küçüktür
Else
Response.Write “Tanımlanan komutlardan değil
End If

Burada 1 sayısı 2 sayısından küçük olduğu için ekrana Küçüktür yazacaktır. Eğer küçük veya eşit olmasaydı Tanımlanan komutlardan değil yazacaktır. Bu şekilde bunu uzatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ASP'de Global.asa ile Aktif Kişi Sayacı başlıklı makalemizde ASP ve ASP'de Global.asa ile Aktif Kişi Sayacı hakkında bilgiler verilmektedir.