bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Google’nin Püf Noktaları

Google’ı tanımayanımız yoktur. Dünya’nın en büyük arama motoru. Peki siz bu arama motorunu kullanmanın püf noktalarını biliyormusunuz? İşte bazı püf noktalar:

– Yerel Bilgi Aramak
Yurt dışında bir yere seyahat etmek istiyorsunuz. Ancak orada nerede yemek yiyip, nerede kalacağınızı bilmiyorsanız, google la çok kısa sürede istediğiniz tip dükkan veya mağazaya ulaşabilirsiniz. Bunun için aramayı yapmak istediğiniz şehri ve ne aradığınızı arama çubuğuna yerleştirmeniz gerekiyor, tabiki Google ın anlayacağı dilde. Örneğin; ” London Turkish Food ”(tırnaksız yazılacak) yazarsanız;  Londra daki türk lokantalarının adreslerine ve haritadaki konumlarına ulaşabilirsiniz.

– Boşlukları Aramak
Bir şarkı sözü yada bir cümleyi aramak isteyipte bir kısmını hatırlamadığınız oluyor mu? Eğer oluyorsa bir ( * ) işareti işinizi kolaylaştırabilir. Mesala ” Uzun ince bir (*) gündüz gece ” yazarsanız doğruca Aşık Veysel’e gidersiniz.

– Google ın Özelliklerini Kullanmak
Bir sözcüğün anlamına bakmak, bir metni başka dile çevirmek veya son dakika haberlerine ulaşmak için site site dolaşmanıza gerek yok. Google da bulunan onlarca özellik işinizi kolaylaştırır. Bunun için Google anasayfasını incelemeniz yeterli.

Bir önceki yazımız olan Yahoo başlıklı makalemizde Arama Motoru, Google - Yahoo ve Yahoo hakkında bilgiler verilmektedir.