bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Hapşırık

Hapşırma, ani olarak istem dışı bir şekilde ağızdan ve burundan aynı anda çok hızlı nefes verme işlemidir. Bu hız vücuttaki basınçtan kaynaklanıyor. Hapşırma bir reflekstir. Hapşırırken, gözlerinizi açık tutmaya çalışmayınız. Hapşırığınızı tutmaya çalışmayın zira kötü sonuçlar doğurabilir.

Hapşırınca toz, kir gibi maddeleri üst solunum yolundan uzaklaştırırız, aynı zamanda burnumuzun ısısında ayarlama olur. Hapşırmanın sıklaşması alerjik etkilenmedir, en çok nezlede görülür. Hapşırmadan önce burnumuzdan bir sıvı gelir ve vücudumuzda birisi sert dokunmuş gibi bir his oluşur (sinir uyarımı olur). Daha sonra kaslarımız (baş, boyun) uyarılır ve aniden yüksek bir sesle nefes boşalımı olur. Hapşırdıktan sonra üst solunum yollarımızdaki tahriş edici maddeler boşaldığı için rahatlama sağlanır.

Hapşırığı tutmak vücuda zarar verir. Hapşırığı tutmaya çalıştığınızda kulaklarınızda duyma kaybı ve uzun süreli baş dönmesi oluşabilir. Sağlığınız için hapşırığı tutmaya çalışmayın.

Bir önceki yazımız olan Güneş yanığı, kansere sebep olabilir başlıklı makalemizde Güneş, Güneş yanığı ve kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Havacı

    Evet bu bilgi iyi olmuş.Hapşırırken kalbin bir süre durduğunu duymuştum ben.

  • Ecem

    Sanırım bende bi hastalık var en az 3-4 defa hapşırıyorum