bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Güneş yanığı, kansere sebep olabilir

Her yıl tedbirsiz güneşlenme sebebiyle birçok ölüm vakaları ile karşılaşılıyor. Uzmanların belirttiğine göre, güneş yanığı, çok fazla güneşe maruz kalındığında veya ultraviole ışık kaynağından etkilenildiğinde, vücuda rengini veren ve ışığa karşı cildi koruyucu özellikte olan ‘melalin’ maddesinin bu koruyucu özelliğini zamanla kaybetmesiyle ortaya çıkıyor(muş).Bu konuyla ilgilendiğim için onlarla neredeyse eşit bilgiye sahibim : )

Güneş yanıkları, hassas ciltliler için korkutucu boyutlara ulaşabiliyor. Güneşten çok daha kolay etkilenebiliyorlar ve oluşan yanıkların iyileşme süreci esmer tenlilere göre daha uzun süre alıyor. Benim cildimde şahsen çok hassas : ) 10 Dakika Güneşlenince(Güneş Kremsiz) adeta kavruluyorum..

Hamileyken (5 ayı geçtiğinde) güneşlenmeyin, özelliklede sırt üstü öğlen sıcağından bile kaçmanız,açık saçık elbiseler giymemeniz gerekiyor.. Benim cildim hassas diyorsanız koruyuculuk özelliği en az 20 olmalı güneş kreminizin..

Ben bu olaya aldırmam veya yazın(1 hafta sonra ortaya çıkar) bilinçsizce güneşlendim arada bir başım dönüyor , yanık bölgesinde olağanından çok çok fazla acı var diyorsanız direk ACİL’e onlar gerekli şeyleri yaparlar (umarım). Doktora çıkmanıza gerek kalmaz..

 • bettes

  denizde güneş kremi kullanacağım 😀

 • Havacı

  Azı yarar fazlası zarar, herşey de olduğu gibi.

 • BhNk

  Bu kadar ciddi bir şey olduğunu eminim çoğu kişi bilmiyordur

 • emre

  evet bu doğru cilt kanseri olma durumu olur

 • toplist

  güzel bir makale teşekkürler.