bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Kurban Bayramı

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram.

Bayram toplanma ve sevinç anlamına karşılık gelir. Bize de Allah tarafından bildiğimiz gibi 2 sevinç ve huzur günü armağan edilmiştir bunlardan 1’i kurban diğeri ise Ramazan bayramıdır. Biz Bugün kutladığımız bayram olan Kurban Bayramı hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Kurban Ne İçin Kesilir:

Aslında bu bayramı inkar eden kişiler kurbanın Allahın ihtiyacı olduğu için kesildiğini zanneder. Gerçekte kurban etini Allaha gerekli olduğu için değil kendimiz için keseriz Kur’an da söylendiği gibi  “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır.” yani Allah kurbanı bizim günahlarımızdan kurtulmamız için kesmemizi ister. Tabi ki kesilen kurbanların etlerini fakir ve yardıma muhtaç ailelere ulaştırırsak. Böylece 1 veya 2 günde olsa o yardım ettiğimiz kişilerin sevinirler ve dua ederler. Allah o yardıma muhtaç insanlar sevinsin yardım eden kişinin içine huzur ve vicdan dolsun diye kurban kesmemizi ister.

Bir önceki yazımız olan 29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı başlıklı makalemizde 26 Ekim, Atatürk ve Cumhuriyet hakkında bilgiler verilmektedir.