bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Shell Shock Nedir ?

Shell Shock, savaşta görev yapan askerler üzerinde savaş stres tepkisi(combat stress reaction) olarak bilinen psikolojik bir problemdir. Bu durumdan müzdarip olan askerlerin vücutlarında kontrol edemedikleri kasılmalar, titremeler ve acılar oluşur.

Genelde cephede yoğun top ateşine maruz kalmış askerlerin o anda canlarını yitirme korkusu ile yaşadıkları stres, askerlerin normal hayattaki yaşantılarına dönmelerini oldukça güçleştiriyor. Askerler, sürekli kendilerini güvensiz ve her an ölecekmiş gibi hissediyorlar.

Bu hastalığa yakalanmış birine cephedeki günlerini hatırlatacak bir nesne dahi gösterseniz, hasta adeta azrail görmüşe dönüyor.
Shell Shock Nedir ?
Pek çok general bu hastalığa yakalanan askerleri korkak olarak nitelendirmiş ve bu askerlerin infazına karar vermiştir.

Birinci dünya savaşı bittikten sonra yapılan bir araştırmaya göre İngiltere de yaklaşık 80.000 kişinin bu mental bozukluktan etkilendiği anlaşılmıştır.

Hastalığın tam olarak nasıl olduğunu anlamanız için aşağıya birde video koyduk.

Konu İle İlgili Video İçin Tıklayın
Shell Shock Nedir ?

Bir önceki yazımız olan Karındeşen Jack başlıklı makalemizde Cinayet Sırrı, Cinayet Tarzı Nedir ve CKarındeşen Jack Cinayet Tarzı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

  • rizeli

    bilgiler için ayrıca sağolun ama insan shell shock ile alakalı videoyu izledim yani insan tuhaf oluyor.

  • Peace !

    ya işte insanın yapısına bile aykırı birşey savaş

  • Y. Yanikdag

    Osmanlı askerleri arasındada bu problem gözükmekteydi. Okuyunuz: Yücel Yanıkdağ, Millete Deva Olmak. Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2014.