bilgi-sayar.net Menu

ADRES:

Dosya Uzantısını Göster/me

Bilgisayarımızdaki dosyaların sonundaki uzantılar Windows’da varsayılan olarak gizlidir. Bunları göstermek için programsız basit bir uygulama yapacağız. Dosya uzantısı dosyaların en sonundaki .(nokta)’dan sonra olan kısımdır. Bazı dosya uzantıları aşağıda mevcuttur. Bu şekilde benzer türler arasında geçiş yapabilirsiniz.Mesela .txt not defteri uygulamasını .asp ve .php şekillerinde sitelerde kullanılan dosya haline getirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda bu uzantılar açık ise “txt” kısmını silip yerine “asp” yazarak direkt dosya türünü değiştirmiş olursunuz. Fakat arasında değişim yapabilmeniz için benzerlikleri olmasıdır. Mesela .txt ile .asp benzerdir, ikiside yazıdan oluşan dosyadır. Ama .mdb(Access veritabanı) uzantısını .txt(Not Defteri uygulaması) olarak değiştirdiğinizde dosyayı bozuk göstericektir ve not defteri bu uygulamayı açamıcaktır (açtığında karşınıza karışık kodlar gelir). Bunun için benzer şekilde olanları değiştirmekte fayda var. Dosyaların en sonundaki uzantıyı sildiğimizde tanımlanamaz dosya simgesini alıcaktır ve sorunla karşılaşabilirsiniz, bunun için uzantısı olmalıdır.

Bu şekilde uzantıları göstermek için yine 2 seçenek mevcuttur.

Denetim masasından yapmak için şu yolu izleyiniz:

Başlat » Denetim Masası » Klasör Seçenekleri

Eğer herhangi bir klasörden yapmak istiyorsanız,

Araçlar » Klasör Seçenekleri

şeklinde aynı pencereyi açabilirsiniz. Bu pencerede “Görünüm” sekmesine geliyoruz. “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğini boş bıraktığımızda(seçili olmazsa) dosyaların uzantıları gözükecektir. Seçtiğimizde ise bu görünüm kaybolacaktır.

Windows 10 için:

Üst menüde Görünüm(View)’e tıklayın. Dosya uzantılarını göstermek ya da gizlemek için sağ tarafta yer alan Dosya adı uzantıları(File name extensions) işaretleyin veya işareti kaldırın.

Bazı uzantılar

.txt Not Defteri
.doc/.docx Mikrosoft Office Word Belgesi
.xls/.xlsx 
Mikrosoft Office Exel Belgesi
.exe
Program
.html / .htm / .asp / .aspx / .php
Web Sitesi Dosyaları
.jpg / .jpeg / .bmp / .png / .gif
Resim uzantıları
.psd Photoshop şablonu

Bir önceki yazımız olan Siteyi İstediğiniz İP Adresine Yönlendirin başlıklı makalemizde adres, Bilgisayar ve etc hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Havacı

  .txt dosya oluşturup .php çevirmek 😛

 • Reggie

  yer imlerine ekledim, her format sonrası bakarım 😀

 • harun

  windows 10 da yapamadım yardımcı olursanız

  • Bilgi-Sayar.NET

   Üst menüde Görünüm(View)’e tıklayın. Dosya uzantılarını göstermek ya da gizlemek için sağ tarafta yer alan Dosya adı uzantıları(File name extensions) işaretleyin veya işareti kaldırın.

 • Miray

  Teşekkürler?